Blaser Meisterschützen

Mit der Blaser Bockflinte F3 und F16 weltweit auf Erfolgskurs

Beim Flintenschießen zählen mentale Stärke und Körpergefühl. Und eine Flinte, die das intuitive Treffen aktiv unterstützt. Mit den Blaser Bockflinten F3 und F16 sind unsere Sponsor-Schützen weltweit bei nationalen und internationalen Wettkämpfen auf Erfolgskurs.


Brenton Irons

  • 1st place Australian Federation National Sporting Clays

Frank Vella


Jack Stockdale


Helene Hansen

  • 1st place (Ladies) FITASC Compak Sporting Grand Prix of Poland (2016)
  • 2nd place (Ladies) FITASC Compak Sporting Grand Prix of Greece (2016)
  • 1st place (Ladies) FITASC Compak Sporting Grand Prix of Belgium (2016)

Jonas Prip Christensen

  • 1st place (open) Grand Prix of Dorhut, NL (2017)
  • 1st place (Open), German Championship Compak Sporting, Suhl (2017)
  • 1st place (Juniors) Euorpean Championship, Hungary (2016)
  • 1st place (Juniors & Overall) Danish Championship Compak Sporting (2016)

Peder Mørch

  • 2nd place in Hjortens Flugt Contest (2016)
  • 1st place Grønbjerg JF Contest (2016)
  • 1st place in GJF Contest (2016)
  • 3th place in Nordic Safari Club Contest (2016)
  • 3th place in Hoven/Lapua Contest (2016)
  • 1st place in “Hjortens Flugt” Contest (2016)
  • 1st place in DGI Karup Contest (2016)
  • 2nd place in “Måde Store Jæger Skydning” Contest (2016)

Valentin Geier

  • 2. Platz Deutsche Meisterschaft Jagdparcours Junioren (2016)
  • 1. Platz Deutsche Meisterschaft Junioren (2014)

Christiane Roth

  • 1. Platz bei den FITASC Africa Championships (2018)
  • 1. Platz Deutsche Meisterschaft Damen (2014)
  • 3. Platz F.I.T.A.S.C. Sporting Grand Prix von Ungarn (2014)
  • 2. Platz F.I.T.A.S.C. Sporting – Africa Championship – Finale Africa Cup (2013)

Ewald Huber

  • 1. Platz FITASC Deutsche Meisterschaft Jagdparcours (Veteranen II – 2011, 2012, 2014, 2015 und 2017)
  • 1. Platz FITASC GP Ungarn (Veteranen II – 2016)

Monika Schmitt

  • Europameisterin Mannschaft Damen F.I.T.A.S.C. Jagdparcours (2008)
  • Deutsche Vizemeisterin F.I.T.A.S.C. Jagdparcours (2008)
  • 1. Platz Damen Großer Preis von Österreich (2009)

Paul Pigorsch

  • 1. Platz Deutsche Meisterschaften Trap (2008, 2010, 2011)
  • 2. Platz Deutsche Meisterschaften Doppeltrap (2011)
  • 3. Platz Deutsche Meisterschaften Doppeltrap (2010)
  • 2. Platz Deutsche Meisterschaften Trap (2009)

Robin Marx

  • Zweifacher Deutscher Junioren Meister F.I.T.A.S.C. Jagdparcours (2010, 2011)
  • Mehrfacher Junioren Landesmeister Jagdparcours
  • 2 x Sieger Blaser-Cup Juniorenwertung (2010, 2011)
  • Büchsenmacher bei Blaser

Liina Laine

  • 2nd place (Ladies) Grand Prix of Cyprus, Compak Sporting (2018)
  • 3rd place (Ladies) European Championship in Combined Game Shooting in Hungary (2017)
  • 1st place (Ladies) Nordic Championship in Combined Game Shooting in Norway (2017)
  • 2nd place (Ladies) European Championship in Combined Game Shooting in Slovenia (2016)
  • 1st place (Ladies) Nordic Championship in Combined Game Shooting in Finland (2016)
  • 1st place (Ladies) Finnish Championship in Combined Game Shooting in Finland (2016)

Lauri Leskinen

  • 2nd Place Finnish Championship Skeet (2014) Individual new Finnish record 125/125
  • 1st place Sako-Beretta Grand Prix, Lempäälä/FIN (2008)
  • 2nd place Finlandia Grand Prix, Sipoo/FIN (2008)
  • Finnish Champion Olympic Skeet (2006)

Oliver Jonatan Lindh

  • 1st place (Juniors) Finnish Compak Championship in Finland (2017)
  • 2nd place (Juniors) FITASC Sporting Championship in Finland (2017)
  • 3rd place (Juniors) Finnish English Sporting Championship (2016)
  • 3rd place (Juniors) English Sporting Browning Cup in Finland (2016)

David Bardou


Lyonel Bessis

  • Vice-champion d'Europe 2012 Parcours de Chasse, Val Das Pedras, Portugal
  • Champion d'Europe 2011 Parcours de Chasse

Maxime Morin

  • Vice-European Champion Sporting 2016 (Junior) St. Lambert (F)
  • European Champion 2016 Compak Sporting (Junior), Hungary
  • 1st Place Junior, Open France de Calibre 20, 2015
  • 1st Place Junior Championnat de France de Parcours de Chasse, 2015

Matthieu Zeude

  • 1st place Junior, F.I.T.A.SC. Compak Sporting European Championship (2017)

John Bidwell

  • Six times F.I.T.A.S.C. Sporting World Champion Seniors / Veterans / Super Vets
  • Two times F.I.T.A.S.C. Sporting European Champion Veterans
  • 1st place Clay Shooting & EJ Churchill Clay Shooting Classic (2011/2013)
  • 1st place European Compak in Italy 2013
  • Winner of the Beretta World Cup series as a result of the British Grand Prix, EU Championship and the World Championship 2013

Georgia Moule

  • 2017: Selected to shoot for England Ladies in World ESP Championship.
  • FITASC Sporting Registered event at World Champs, 2nd in Ladies.
  • ESP English Open ladies High Gun.
  • World Sporting Championships England ladies team gold.
  • World Sporting Championships lady junior gold.
  • World Sporting Championships Lady bronze. 2016:
  • World Sporting Lady Junior Gold.
  • World Sporting Lady silver.
  • World Sporting ladies team silver.
  • Home International Sporting Championships England ladies high gun.
  • Home international FITASC Sporting England ladies high gun.

Jess Moore

  • 2015: OTR Junior World Cup, Suhl 4th Ladies
  • OTR British Grand Prix Junior Ladies 1st
  • OTR UK Championships Junior Ladies 1st
  • OTR European Championships, Slovenia
  • Junior ladies 6th (ind.) 3rd (team) 2016
  • off due to injury 2017: Inter-county & County Championship for ABT Ladies High Gun

Linda Pearson

  • U.K. Double Trap Championship Silver (2014)
  • British Commonwealth Shooting Championships, Olympic Trap Pairs, Gold (2013)
  • British Grand Prix Olympic Trap Bronze (2013)
  • British Commonwealth Shooting Championships, Olympic Trap Pairs, Gold (2013)
  • British Grand Prix Olympic Trap Bronze (2013)

Richard King

  • 2017: County Championship (All Round) High gun.
  • English Open All Round, runner up.
  • Highest Blaser shooter All Round for English Open & British Open.
  • Selected to shoot for England in Home International for Sporting.

Jack Thompson

  • 1st place English open junior high gun DTL (2010)
  • 3rd place English open overall DTL

Allen Warren

  • 1st place British Open (English) Skeet Championships with 100/100

Nathan Hales

  • Malaga Grand Prix 2016 OT (Junior)
  • 1st place Juniors and 3rd overal – British Universal Trench 2015

Aiden Fogarty


Paddy Harnett

 

Flavio Formis

  • 2nd place Italian Championships Combined Game Shooting (2015)
  • 2nd place Italian Championships Combined Game Shooting (2015)
  • 2nd place Italian Championships Combined Game Shooting, T.A.V. Valle Duppo (B) (2016)
  • 2nd place Italian Championships Combined Game Shooting, T.A.V. Piancardarto (PG) (2016)

Marco Succi

  • 1st place (Open) Combined Game Shooting Grand Prix, Orvieto (2017)
  • 1st place (Open) Combined Game Shooting Grand Prix, Mantova (2017)
  • 1st place (Open) Sporting Grand Prix, Arezzo (2017)

Brett Gare

  • Qualified NZ Mackintosh Team 2013 – International Team Match

Ben Bringans

  • Qualified NZ Mackintosh Team 2013 – International Team Match

Robert Prince

  • European Champion (2016)
  • 15th placing in the World Down The Line Championship (2016)
  • North Island Championship for Triples (2016)
  • Numerous High overall Provincial and District Championships during 2016 and 2017
  • 1st Place Waikato District Championship 2015 (winner of Single Rise)

Brent Quin

  • 1st AA North Island Sporting Championship
  • 1st North Island North Zone Compak
  • 1st South Island South Zone Sporting Championship
  • 1st AA South Island North Zone Compak Championships
  • 1st North Island North Zone Compak Championships
  • 3rd NZ FITASC Open

Kenneth Aspestrand

  • 1st place Big Region Competition in sporting 
  • 2x Norwegian champion •1x Kings Trophy 
  • 5x Team Gold Norwegian championship 
  • 1x Team Gold in Scandinavia 
  • 1x Team 3rd place European championship 
  • World record holder in trickshooting

Øyvind Skoglund

  • 2nd place in junior/5th place total Norwegian championship in Nordic trap (2013)
  • 2nd place Junior Nordic championship in combined game shooting (2013)
  • 11th place Total Norwegian championship in sporting (2013)
  • 19th place total Norwegian championship in trap (2013)

Henrik Fylling

  • 1st Place Norwegian Championship Double Trap Junior (2015)
  • 1st Place Norwegian F.I.T.A.S.C Sporting Championship Junior (2015)
  • 1st Place European Championship F.I.T.A.S.C Compak Sporting Junior (2015)
  • 2nd Place World Championship F.I.T.A.S.C Compak Sporting Junior (2015)

Ann Synnove

  • 1st place Norwegian Championship F.I.T.A.S.C.-Sporting – Lady Class (2016)
  • 1st place Norwegian Championship F.I.T.A.S.C.-Sporting – Lady Class (2015)

Mikael Ostensen

  • 3rd place (Open) Norwegian Championship Nordic Trap (2017)
  • 9th place (Open) Norwegian Championship Jegertrap, Eidskog (2016)

Knut Magne Bjornstad

  • 1st place Norwegian championship in combine shooting (2015)
  • 1st place Region Championship in Sporting (2015)
  • 3rd place (Open) Nordic Championship Combined Game, Sweden (2015)
  • 1st place Team Nordic Championship in Combined Game (2013)

Magne Gusland

  • 1st place (Open) Norwegian Championship Compak Sporting, Grasasan (2017)
  • 2nd place Thai Championship F.I.T.A.S.C.-Compak-Sporting (2016)
  • 1st place Norwegian Championship F.I.T.A.S.C.-Sporting (2016)
  • 1st place Norwegian Championship F.I.T.A.S.C.-Sporting (2015)

Odd Arild Lillerud

  • 1st place Nordic Trap Enebakk (2013)
  • 1st place Nordic Trap Krødherad (2013)
  • 1st place Nordic Trap Enebakk (2013)
  • 1st place Nordic Trap Granåsen (2013)

Marius Sørensen

 

Joachim Borlie

  • 7st place (Open) Olympic Trap, Grasasen (2016)
  • 44rd place (Open) Norwegian Championship Jegertrap, Eidskog (2016)

Martin Praschl-Bichler

  • Österreichischer Bundessieger im Jagdlichen Schießen mit R93 und F3 (2010)

Martin Zendrich

  • 1. Platz Österreichische Staatsmeisterschaft "Compak Sporting" (2016)
  • 5. Platz Europameisterschaft "Compak Sporting", Signes (2014)
  • 1. Platz FITASC Grand Prix of Hungary Junioren (2013)
  • 1. Platz Frühlingspreis von Hollabrunn Junioren (2013)

Georg Fritz

  • 1. Platz Österreichische Staatsmeisterschaft Junioren "Parcours" (2014)
  • 1. Platz Österreichische Meisterschaft Junioren "Kombination" (2013)
  • 3. Platz Österreichische Staatsmeisterschaft Junioren "Große Kugel" (2013)
  • 1. Platz Blaser Jugendcup Österreich Schüler "Parcours/Compak" (2013)

Martin Feilhammer

 

Rainer Geiselmayr

  • 1. Platz (Juniors) Grand Prix of Schrick, Schrick (2017)
  • 1. Platz (Juniors) OÖ Landesmeisterschaft (2016)

Ildar Safin sen.

  • Multiple russian Champion Compact Parcours and Double

Ildar Safin jun.

  • 1st place Russia-Cup (Sporting) Senior-Class (2011)
  • 2nd place Russia-Cup (Sporting) Junior-Class (2009)

Jocke Smålänning

  • F.I.T.A.S.C. „Combined Game Shooting“ World record with 400 of 400 points
  • 1st place rifle and 2nd place combined „Swedish Championship of European Combined Game Shooting“, Vansbro/SWE (2009)

Juan Carlos Navarro

  • 1st place 37. Spanish Championship F.I.T.A.S.C Sporting

Tomáš Staněk

  • 2012 Europameisterschaft FITASC Kombination, Estonia 1. Platz – Teamwettkampf, 2. Platz – Individuellwettkampf
  • 2013 Europameisterschaft FITASC Kombination, Ungarn 1. Platz – Teamwettkampf
  • 2014 Europameisterschaft FITASC Kombination, Finnland

Andras Szerdahelyi

  • 1st place (Open) Grand Prix of Cyprus, Compak Sporting (2018)
  • 1st place (Open) Grand Prix of South Africa, Sporting (2018)
  • 1st place (Open) Africa Championship, Compak Sporting (2018)
  • 1st place (Open) World Championship Sporting, Hungary (2017)
  • 3rd place (Open) European Championship Sporting, United Kingdom (2017)
  • 1st place (Open) Grand Prix of France, Sporting (2017)

Janet McDougall

  • US Open Ladies Championship (2018)
  • US Open Ladies Championship (2016)
  • 3 x Classic Ladies Champion (2011)
  • 14 x All American
  • World Lady Champion
  • National Lady Champion
  • 2 Time US Lady Champion
  • 12 Time Texas State Lady Champion

Bill McGuire

  • 1st place US Open Veteran Champion (2018)
  • U.S. National FITASC Champion (2015)
  • 2nd place Desert Shooting, Dubai (2015)
  • 1st place HOA at the Gamaliel Cup (2015)
  • 1st place Caribbean Classic Championship (2015)
  • 2 Time National Champion
  • 12 Time All-American
  • 2016 Regional Tour Champion
  • NSCA Hall of Fame Member

Matt Fisher

  • 2016 National Championship 3rd Overall
  • 2016 Texas State Prelim HOA
  • 2017 Gator Cup RU
  • 9 Time All-American

Mallory Stanton

  • Grand American 100/100 Doubles
  • All American Trap and Skeet Team
  • Ladies RU at 2016 World Skeet Shoot

Tina Jewell

  • 14 Time All-American
  • 4 Time member of Team USA

Cory Kruse

  • US Open Men Champion (2018)
  • 14 Times All American
  • 2 Time National Champion
  • 4 Time Texas State Champion
  • Texas State Hall of Fame Member

Brian Hughes

  • Kansas State Main Event Champion (2011)
  • US Open Pre-lim Champion (2011)
  • Zone 6 + Zone 5 Main Event Champion (2011)
  • Texas State Main Event Champion (2011)

Justin Napier

 

John Barnes

 

Hunter Dreher

  • 2016 World English Junior Champion
  • 2016 World FITASC Junior Champion

Dan Jones

 

Joey Charnigo

  • Grand American Doubles Champion 2015
  • 10 Time Mens All-American
  • 6 Ohio State Champion

Jason Ward

  • Mini-World 28 Gauge Champion (2013)

Mike Wilgus

  • 2 Time US Open Champion
  • Member of Team USA